O nás

Mé psí začátky sahají až do ranného dětsví. Jsem odkojenec na Dalmatinech, které chová moje maminka. Od mala jsem se s nimi a také se psy jiných plemen našich přátel zúčastňovala v ČR i v zahraničí soutěží "Dítě a pes" a později "Mladý vystavovatel" nyní označován jako "Juniorhandling". Velmi často, víceméně pokaždé umístění na pořadí, kde jsme se společně s mou sestrou Věrkou často opakovaně střídaly na 1. a 2. místě. Velmi živě si pamatuji např. tehdejší výstavu psů v Mladé Boleslavi, kde bylo přeš 30 dětských účastníků. To už se dnes vidí asi jen na velkých světoznámých výstavách...

Dodnes úzce ráda spolupracuji s maminky Chs Petrovický vítr. Hodně mě toho naučila.

Barzoje máme od jara roku 2009. Mezi našimi prvními barzojími "průkopníky" bych ráda zmínila zejména mého prvního barzoje, Ch. Amocco Highlands Heart. "Amoš" byl velmi speciální pes. Má spřízněná duše. Naučil mě toho hodně a zachránil mě po mnoha stránkách. Nedlouho po něm se staly členkami naší smečky ještě VCh. Tasha z Moskevského chovu a VCh. Akira Nevasca, posléze i Ch.JCh. Ann Sophie "Sophy", tenkrát jako můj první barzojí import. Pomalu se tak začala psát naše historie...

Chovatelská stanice DONA ZUZIA byla založena v roce 2011. Jejím jediným majitelem je Zuzana Hejtíková mladší. Jelikož se jmenuji stejně jako moje maminka, prezentuji se jako Zuzka Hejtíková pro naše lepší rozeznání. 

Chs dona Zuzia se specializuje zejména na chov Barzojů - Ruských chrtů. První vrh  "A" dona Zuzia byl odchován na jaře roku 2016, vedený hlavně na staré ruské a italské linie, výborný genofond, který zde v republice nebyl zastoupen. Štěňátka máme pouze pokud si chceme nechat pokračovatele naší linie. 

Náš chov je vyjímečný hlavně v povahách, zdraví, správném exteriéru a velmi zajímavých, vzácných, krevních liniích. Vždy se bude jednat o psy velmi přátelských vyrovnaných povah, vhodné na jakoukoli aktivitu, co budou s radostí se svými páníčky dělat. Naše psy milujeme a jsou pro nás nejlepší přátelé na celý život. To samé si přejeme i pro naše potomky. Naše motto je: "Nikdy nesmí být krása důležitější než povaha a zdraví psů." .  


Jen velmi málo lidí má tak velké štěstí, že potká svého životního osudového psa, zcela spřízněnou duši a nejlepšího přítele. Je požehnáním mít ho doma. Je to až neuvěřitelné, že mně se to podařilo skoro pokaždé. V zásadě si takové psy velmi často srdečně vybírám. Nyní naši smečku tvoří 5 barzojů, 4 importy a jeden odchov.


Ke vznešenosti patří elegance, ke klidu aktivita. Oboje jsou psi králů, oboje jsou lovečtí.. Jedni se zúčastnovali lovu a společenských událostí, druzí doprovázeli kočáry šlechty a byli pomocnými psy hasičů. 

A proto k nám patří i dalmatínek Grant Petrovický vítr "Ťulda" a nyní i jeho dcera Irina Petrovický vítr "Izolda"


Polští chrti se mi líbili velmi dlouho. Často jsem je potkávala na výstavách po celém Polsku a říkala jsem si "až jednou...někdy v budoucnu". A později jsem si přála pořídit malého krátkosrstého pejska do postýlky na spinkání. Hledala jsem, hledala, až jsem ho našla. Je to Polský chrt, Ch. JCh. Amazonka McCalley, domácky "Mazinka Mazaná", zkrácené "Máza".

Jako jedna z mála jsem měla tu čest, setkávat se se starými chovatelskými legendami, genetiky, rozhodčími a chovateli, jako např. Ing. Jan Findejs (Chs ze Včelí zahrady CS), Zuzana Hejtíková (Chs Petrovický vítr, CZ), MUDr. Radana Zachová (Chs Bohemia Rododendron, CZ)Zdeněk Procházka, Ing.Jaromír Dostál DrSc., Pia Pedercini (Chs Belcora, ITA), Jorge Fatauros (Chs Starlong, ARG), Peter Rance (Chs Olbero, UK), Ina Viete (Chs vom Hügel, DE), Stefano Bergamo (Chs Katnu, ITA), Wieslawa Misterka (Chs Polot, PL), George Kostopoulos (Chs Allsatin, GR), Yury Gorbachev (RUS) a dalších... A ačkoli jsme se bohužel nikdy nesetkali, velmi mě ovlivnila životní moudrost a um paní Sylvie Marston (Chs Falconcrag, UK), Margaret Manning (Chs Manitias, UK), Inny Estriny (Chs Borzoi Romanovs, RUS), hraběte Vitaliano Cattabiani Ferrari (Chs RoccaBarbara, ITA), a dalších... Někteří z nich už bohužel nejsou mezi námi.

Tyto znalosti a zkušenosti jsem prohloubila akreditovaným studiem u Ing. Ivony Svobodové, Mgr. Mariky Papežové, mjr. Bc. Romana Končela, pana Doc. Rödla, Doc. Ing. Lukáše Jebavého Csc., Bc. Kateřiny Plačkové, MVDr. Romana Kvapila, Michaely Švorcové, MVDr. Jany Blažkové, doc. Ing. Luboše Vostrého, Ph.D. a jiných. Děkuji moc za vše, co jsem se od Vás všech naučila.

Vzhledem k tomu, že nejsou všichni jen žádaní a vyvolení, věnujeme se celý život také zachráněným a nechtěným. Koncem roku 2014 jsem otevřela mezinárodní projekt na pomoc Barzojům a jejich možným křížencům jménem SOS Barzoj, jehož jsem byla Patronem. Přestože SOS Barzoj pomohl mnoha jedincům a to i v kritických situacích, byl na základě opakovaných pomlouvačných útoků na mou osobu a mé psy ukončen na jaře 2018. Všechny jsme dokázali vrátit do plnohodnotného života. Vždy budeme mít doma pro zachráněného dost místa.

autor Zuzka Hejtíková, Chs dona Zuzia